Poznański rynek biurowy coraz bardziej atrakcyjny

Rynek biurowy w Poznaniu jest coraz silniejszy i bardziej atrakcyjny.

fot. kompleks Andersia (materiały prasowe) - grafika artykułu
fot. kompleks Andersia (materiały prasowe)

II kwartał na rynku biurowym przyniósł ożywienie po stronie najemców, szczególnie tych w miastach regionalnych. W czołówce najdynamiczniej rozwijających się lokalizacji jest Poznań. Potwierdzają to przyznany stolicy Wielkopolski podczas konferencji CEE Business Services Summit & Awards 2021 tytuł najdynamiczniej rozwijającego się miasta w Polsce oraz dane liczbowe. W I połowie 2021 r. podpisano w Poznaniu umowy najmu prawie 20.000 m2 powierzchni i jest to o 10 proc. wyższy popyt porównując z pierwszym półroczem 2020 r. Zasoby biurowe w Poznaniu na koniec czerwca 2021 roku przekroczyły 618.000 m2 - czytamy w przygotowanym przez Knight Frank raporcie pt. "Rynek biurowy i inwestycyjny". - W II kwartale 2021 r. ukończono kolejny etap kompleksu Nowy Rynek, który powiększył zasoby biurowe o ok. 36.000 m2. Na koniec czerwca w budowie znajdowało się ok. 75.000 m2 w czterech projektach, z czego dwa największe: Nowy Rynek E i Andersia Silver, mają zostać ukończone w 2023 r. - mówi Janusz Garstka, Dyrektor Działu Reprezentacji Właściciela w Knight Frank. Na koniec czerwca 2021 r. współczynnik pustostanów wynosił 12,9 proc., co stanowi wzrost o 0,4 pp. względem ubiegłego kwartału i spadek o 1,6 pp. porównując z analogicznym okresem ubiegłego roku. Jest to spowodowane ograniczoną nową podażą w ostatnich kwartałach.

Zasoby komercyjnej powierzchni biurowej Poznania się zwiększą po zakończeniu budowy Andersia Silver. Biurowiec, zamykający realizowaną od 25 lat przez Von der Heyden Group inwestycję, ma zostać oddany do użytku w II połowie 2023 r. Andersia Silver stanowić będzie 5 proc. całego poznańskiego zasobu rynku biurowego, oferując prawie 40.000 m2 powierzchni użytkowej na 25 kondygnacjach. Powstający właśnie najwyższy budynek Poznania to finalna realizacja zlokalizowanego przy Placu Andersa kompleksu.

Poznań należy do najsilniejszych gospodarczo miast Polski. Miasto charakteryzuje się wysokim potencjałem wzrostu gospodarczego, bardzo niskim poziomem bezrobocia, dużym potencjałem małych i średnich przedsiębiorstw, wysokim potencjałem naukowo-akademickim, wysoko wykwalifikowaną kadrą, dobrze rozwiniętym sektorem usług BSS, w którym pracuje blisko 22.000 osób.

sieci społecznościowe