Światowe Forum Innowacyjnych Miast

Przedstawiciele miast z całego świata spotkali się na Światowym Forum Innowacyjnych Miast zorganizowanym przez chińskie Shenzhen. Poznań reprezentował Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak na Światowym Forum Innowacyjnych Miast - grafika artykułu
Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak na Światowym Forum Innowacyjnych Miast

Celem Światowego Forum Innowacyjnych Miast, które zorganizowane zostało przez Shenzhen, chińskie miasto partnerskie Poznania, jest pobudzenie współpracy w zakresie innowacji między miastami na całym świecie. Do współpracy aktywnie włączyły się miasta z całego świata, w tym władze Barcelony, Edynburga, Wiednia, Tsukuby, San Francisco, Londynu, Brukseli czy Dubaju, a także organizacje zajmujące się wymianą i współpracą zagraniczną. Dołączyło także 10 miejscowości z Chin: Guangzhou, Suzhou, Nanjing, Hefei, Gingdao, Changsha, Xi' an, Chengdu, Wuhan i Changchun.

Uczestnicy spotkania, które potrwa od 18 do 19 listopada, mogą wymienić się pomysłami, doświadczeniami oraz pogłębić współpracę między miastami.

- Bardzo liczę na to, że wymiana doświadczeń w ramach nowej platformy współpracy będzie dotyczyła nie tylko smart city i związanych z tym technologicznych możliwości, ale także wyzwań wynikających z migracji - dotyczących m.in. transportu, ekologii, mieszkalnictwa - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Chciałbym, by ta współpraca była dla nas źródłem wiedzy, pozwalającej nam rozwijać nasze miasta w sposób harmonijny i zrównoważony, z dbałością o środowisko - w taki sposób, by jak najlepiej służyły przyszłym pokoleniom. Cieszę się, że Poznań ma szansę skorzystać z tak bogatych doświadczeń, jakie mają w tym zakresie Chiny, gdzie skala migracji, a zatem i wyzwań z nimi związanych jest największa.

Po zakończeniu głównego forum zaplanowano "Dialog Burmistrzów" - spotkanie, podczas którego przedstawiciele miast z całego świata mogą porozmawiać m.in. o strategii rozwoju opartej na innowacjach.

Udział Poznania w Forum koordynował Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP.

W 2021 r. Shenzhen zaprosiło Poznań do udziału w Światowej Organizacji Współpracy Miast Innowacyjnych (WICCO - World Innovative Cities Cooperation Organisation). To międzynarodowa organizacja pozarządowa non-profit, którą tworzą miasta i organizacje zaangażowane w pogłębianie globalnej współpracy w dziedzinie innowacji. WICCO ma być platformą wymiany doświadczeń, wspierającą rozwój nowoczesnych projektów. Jej członkowie będą mogli m.in. zapoznać się z najnowocześniejszymi obszarami rozwoju naukowego i technologicznego, uczyć się na podstawie sukcesów i dobrych praktyk innych miast, czy nawiązać kontakty z uznanymi organizacjami.

Poznań nawiązał relacje partnerskie z Shenzhen w 1993 r.. Ich zakres obejmuje gospodarkę, handel, naukę i technikę, edukację, kulturę, ochronę zdrowia i lecznictwo. Shenzhen jest jednym z najlepiej rozwiniętych chińskich ośrodków przemysłowych i naukowo-technicznych, z silnym sektorem nowoczesnych technologii. To trzecie najbogatsze miasto w Chinach i piąte w Azji. Na arenie międzynarodowej współpracuje z blisko 100 miastami i regionami partnerskimi, jest także członkiem organizacji współpracy międzynarodowej, takimi jak m.in. Sieć Miast Kreatywnych UNESCO i UNESCO City of Design.