Natalia Gorbaniewska (Rosja)

Natalia Gorbaniewska poza swoją działalnością literacką oraz dziennikarską, to również bojowniczka o wolność i prawa człowieka.

Aktywnie uczestniczyła w rosyjskim samizdacie, m.in. jako twórczyni i pierwszy redaktor legendarnej "Kroniki Wydarzeń Bieżących". Była jedną z ośmiorga uczestników demonstracji na Placu Czerwonym 25 sierpnia 1968 roku przeciw wkroczeniu wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji, co przypłaciła więzieniem psychiatrycznym.

W 1975 roku wyemigrowała z ZSRR. Od 1976 roku mieszka w Paryżu. Współpracowała z redakcjami rosyjskich pism emigracyjnych "Kontinient" i "Russkaja Mysl", w których między innymi od 1981 roku do końca lat osiemdziesiątych relacjonowała wydarzenia w Polsce. Pracowała także w "Radio Swoboda".

Jest członkiem redakcji wydawanego w Polsce rosyjskojęzycznego miesięcznika "Nowaja Polsza". Przewodniczy kapitule wrocławskiej nagrody literackiej Europy Środkowej "Angelus".

Za przekłady literatury polskiej nagrodzona przez Polski PEN Club (1992). Laureatka Nagrody im. Jerzego Giedroycia. W 2008 roku została uhonorowana doktoratem honoris causa lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Jako pierwsza przetłumaczyła na język obcy Traktat poetycki Czesława Miłosza. Przełożyła też wiersze Cypriana Kamila Norwida, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Zbigniewa Herberta i innych.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej