Prof. Ezri Tarazi (Izrael)

Profesor Ezri Tarazi - założyciel Israeli Design Center oraz założyciel i dyrektor Tarazi Design Studio, dyrektor programowy oraz wykładowca studiów magisterskich w Bezalel Art and Design Academy w Tel Awiwie, na kierunkach Projektowanie Przemysłowe i Zarządzanie Designem, członek komitetu kuratorskiego Muzeum Designu w Holon, Izrael. W roku 2006 objął funkcję dyrektora studia projektowego w Herzalya w Izraelu.

W 1987 ukończył z wyróżnieniem wydział projektowania przemysłowego Akademii Sztuki i Designu Bezalel. Od wczesnych lat 90. XX wieku był koordynatorem edukacji instruktorów dowództwa Akademii Morskiej izraelskiej marynarki wojennej, a w latach 1990-1996 managerem projektów z zakresu wzornictwa przemysłowego w studiu DEA Research&Development w Jerozolimie (urządzenia medyczne i ochronne dla sektora bezpieczeństwa wewnętrznego). Od 1993 roku działał równolegle jako niezależny projektant, po czym w 1996 roku założył Tarazi Design Studio w izraelskim mieście Shoham. Od 1996 do 2004 roku pracował na stanowisku dyrektora Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Akademii Sztuki i Projektowania Bezalel w Jerozolimie, wyprowadzając uczelnię na pozycję krajowego lidera w zakresie kształcenia projektantów. W latach 2004-2006 działał jako przewodniczący programu magisterskiego z zakresu wzornictwa przemysłowego Akademii Bezalel, ustanowił studia w zakresie projektowania przemysłowego (od 2004) i zarządzania designem (od 2005 roku).

W latach 1998-2001 współpracował jako partner IDEO Israel, filii słynnego studia projektowego z kalifornijskiego Palo Alto. W 2004 roku doprowadził do założenia Israeli Design Center.

W roku 2005 objął stanowisko dyrektora projektowego Magink Technologies, odpowiadając za rozwój nowych projektów. W roku 2006 został dyrektorem studia projektowego w Herzalya w Izraelu - miejscu produkcji przedmiotów z logo Keter Plastic, śwatowego potentata na rynku produktów z tworzyw sztucznych, m.in. słynnego plastikowego krzesła składanego - najlepszego przykładu projektowania demokratycznego (uniwersalnego). W Keter

Ezri Tarazi projektuje przede wszystkim urządzenia high-tech i wyposażenie biurowe, a także eksperymentuje z projektowaniem przedmiotów codziennego użytku. Jego najsłynniejszą pracą jest stół New Baghdad wyprodukowany w 2005 roku przez mediolańską manufakturę Edra. Jego klientami są też m.in. Airwell, Beko, Magink, Sagitta, Applied Materials, Sonarics i Microsoft.

Jako dziennikarz - teoretyk dizajnu publikował między innymi w piśmie Haaretz w Tel Awiwie. Jest też kuratorem wielu wystaw designu, prezentujących zarówno prace debiutujących w świecie designu absolwentów Akademii Bezalel, jak i twórców już uznanych, np. najbardziej prominentnego izraelskiego projektanta, przedstawiciela średniego pokolenia - Yacoova Kaufmanna.

Za swoje prace Ezri Tarazi był wielokrotnie nagradzany, w 1989 roku otrzymał nagrodę Ben Dor, a rok później nagrodę Sapir za wybitne osiągnięcia w zakresie projektowania. W 1999 roku Tarazi został wyróżniony w międzynarodowym konkursie Nagoya Design Do+ACE w Japonii, a w roku 2000 magazyn New York Times wyróżnił go w konkursie "Capturing Time', w efekcie czego Tarazi wziął udział w wystawie w nowojorskim Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej. W roku 2002 Tarazi otrzymał tytuł Projektanta Roku nadawany przez izraelskie Ministerstwo Kultury i Nauki w kategorii projektowanie przemysłowe.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej