Prof. Krzysztof Wodiczko (USA)

Prof. Krzysztof Wodiczko urodził się w 1943 roku w Warszawie, ukończył studia na Wydziale Projektowania Przemysłowego tamtejszej ASP w roku 1968, po studiach pracował jako projektant przemysłowy dla warszawskiej UNITRY oraz dla Polskich Zakładów Optycznych. Swoje prace wystawiał w Galerii Współczesnej w Warszawie, a później w Galerii Foksal. W latach 70. wyjechał do Kanady, skąd w 1983 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych.

Obecnie Krzysztof Wodiczko jest profesorem zwyczajnym w Massachussets Institute of Technology w Bostonie. Od 1995 roku pełni tam funkcję dyrektora Center for Advanced Visual Studies, prowadzi zajęcia w Visual Arts Program i kieruje założonym przez siebie Interrogative Design Group. Wykładał również na takich uczelniach jak Ecole National Supérieure des Beaux Arts, California Institute of the Arts, Cooper Union School of Art, University of Hartford, New York Institute of Technology, Nova Scotia College of Art and Design, Ontario College of Art, Akademia Sztuk Pięknych (Warszawa) oraz Politechnika Warszawska. Jego prace są prezentowane na całym świecie. W ciągu ostatnich dziesięciu lat zrealizował ponad 70 publicznych projekcji m.in. w Australii, Austrii, Kanadzie, Anglii, Niemczech, Holandii, Irlandii, Izraelu, we Włoszech, w Meksyku, Polsce, Hiszpanii, Szwajcarii oraz w Stanach Zjednoczonych.

Profesor Wodiczko jest laureatem Hiroshima Prize za jego wkład, jako artysty międzynarodowego, do światowego pokoju oraz prestiżowej amerykańskiej nagrody artystycznej - Skowhegan Medal for Sculpture 2008.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej