Geneza programu

Dążąc do usprawnienia działalności Urzędu Miasta, poszerzenia kontaktów władz miejskich z mieszkańcami i uzyskania lepszego obrazu życia mieszkańców, Zarząd Miasta Poznania w 2001r. zainicjował program badania wskaźników jakości życia w Poznaniu.


Prezydent Poznania Ryszard Grobelny i Wiceprezydent Tomasz J. Kayser zwrócili się do Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Stefana Jurgi z propozycją wspólnego przedsięwzięcia, którego celem miało być przygotowanie teoretycznych i metodologicznych podstaw programu pomiaru wskaźników jakości życia w mieście, konstrukcja narzędzi badawczych oraz systematyczny pomiar wskaźników.


Rektor UAM w trakcie rozmów zaproponował zinstytucjonalizowanie współpracy z Miastem w postaci zespołu badawczego Centrum Badania Jakości Życia.


Istotą tego programu jest systematyczne badanie zbioru wskaźników, przystosowanych dla potrzeb społeczności lokalnej, pozwalających na obiektywną ocenę wybranych aspektów życia mieszkańców.

Wskaźniki zawarte w badaniu wybrane zostały w oparciu o socjologiczne badania mieszkańców, konsultacje z ekspertami i przedstawicielami władz miejskich.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej