24 lipca 2009 r. minęła 90. rocznica powstania Policji Państwowej w Polsce. Uchwaloną przez Sejm II Rzeczypospolitej ustawę o powołaniu Policji Państwowej przyjęto 24 lipca 1919 r.

Wyraz "policja" pochodzi od greckiego "politeia" i łacińskiego "politia". W świecie nowożytnym pojawił się jako "police" około 1500 r. we Francji. W XVI i XVII w. termin "policja" odnoszono do całej wewnętrznej administracji poza sądownictwem, wojskowością i skarbowością. Dziś policja to umundurowana i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu, przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Korzenie policji poznańskiej sięgają 1850 r., kiedy rozpoczęło działalność Prezydium Policji. W 1918 r. zostało ono przejęte przez władze polskie, które zastąpiły niemieckich urzędników Polakami. W 1919 r. z Prezydium wyeliminowano policję umundurowaną i wydział kryminalny, a pozostałe agendy przekazano nowo utworzonemu starostwu grodzkiemu. W 1922 r. na skutek zabiegów Magistratu Prezydium zlikwidowano. W 1925 r. zniesiono starostwo grodzkie, którego agendy przekazano prezydentowi miasta jako szefowi Miejskiego Urzędu Policyjnego. W 1929 r. nazwę MUP zmieniono na Miejski Urząd Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. W czasie II wojny światowej władza policyjna w Poznaniu spoczywała w rękach zaborców - dowódców SS i policji, które realizowały założenia wytępienia Żydów oraz sprawowały doraźne sądownictwo wobec wrogów III Rzeszy. Po II wojnie światowej funkcję policji sprawowała w Polsce Milicja Obywatelska, utworzona dekretem z 1944 r. Jej zadaniem było zabezpieczanie nieprzerwanej działalności partii oraz pilnowanie ładu i porządku. Do Poznania MO przybyła w lutym 1945 r. jako trzystuosobowa Grupa Operacyjna Milicji Obywatelskiej. W kwietniu 1990 r. nazwę milicja zmieniono na policja.
Centralne obchody 90. rocznicy powstania policji odbyły się w piątek 24 lipca 2009 r. na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele najwyższych władz państwowych, Sejmu i Senatu RP, kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz policji.
Uroczystości rozpoczęły się złożeniem wieńca pod obeliskiem "Poległym Policjantom Rzeczpospolita Polska" na dziedzińcu Komendy Głównej Policji. Następnie na placu Józefa Piłsudskiego wyróżnionym policjantom i pracownikom policji wręczono odznaczenia państwowe, jednostkom policji - sztandary, a w Komendzie Głównej Policji zasłużonym policjantom - akty nominacyjne, medale "Za zasługi dla Policji" i odznaki "Zasłużony policjant". Centralne obchody zakończyły się mszą świętą odprawioną w niedzielę w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.
W warszawskich uroczystościach Wielkopolskę reprezentowało kilkudziesięciu policjantów, którym przewodniczył komendant wielkopolskiej policji - Wojciech Olbryś. Wraz z komendantem Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu - Zbigniewem Hultajskim odebrał on nowe sztandary dla lokalnych jednostek.
90. rocznicę powołania policji uczczono także w Wielkopolsce. W czwartek, 23 lipca, uroczystości miały miejsce w Gnieźnie, gdzie odprawiono uroczystą mszę świętą oraz wręczono awanse i odznaczenia. W obchodach uczestniczył Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji -Grzegorz Schetyna.
Poznańskie uroczystości z okazji 90. rocznicy powstania policji odbędą się 29 lipca. Jednak już 24 lipca pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru oddano w Poznaniu hołd pomordowanym policjantom. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń oraz władz miejskich i wojewódzkich.

sieci społecznościowe