Największe firmy

Poznańskie firmy zajmują wysokie pozycje na prestiżowych "Listach 500" największych polskich firm ogłaszanych corocznie przez dziennik "Rzeczpospolita" oraz tygodnik "Polityka". Na Liście 500 Rzeczpospolitej na 16 firm mających siedzibę w Poznaniu, w pierwszej setce uplasowało się 5 poznańskich firm: Grupa Energetyczna Enea SA (21. pozycja), Grupa Muszkieterów (55. pozycja), GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA (60. pozycja), Selgros Sp. z o.o. (91. pozycja), Żabka Polska Sp. z o.o. (96. pozycja). Szacunkowa wartość poznańskich firm ujętych na "Liście 500" wynosiła od 24,5 do 31,2 mld zł. Do największych eksporterów w Poznaniu należą: Exide Technologies SA oraz GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA.

Na Liście 500 tygodnika "Polityka" znalazło się 17 firm mających siedzibę w Poznaniu. W pierwszej setce uwzględniono: Grupę Energetyczną Enea SA (15. pozycja), Volkswagen Poznan Sp. z o.o. (17. pozycja), Grupę Muszkieterów (42. pozycja), GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA (45. pozycja), Kompanię Piwowarską SA (47. pozycja), Selgros Sp. z o.o. (74. pozycja) oraz Żabka Polska SA (79. pozycja).


Agri Plus Sp. z o.o.

Agri Plus Sp. z o.o. o wiodący producent trzody chlewnej chlewnej w Polsce. Siedziba spółki znajduje się w Poznaniu. Spółka należy do Grupy Murphy Brown, która działa także w USA, Brazylii, Meksyku i Rumunii.


Arctic Paper SA Grupa Kapitałowa

Arctic Paper S.A. jest producentem wysokogatunkowego papieru. Siedziba zarządu spółki znajduje się w Poznaniu, działy sprzedaży i marketingu znajdują się w szwedzkim Göteborgu. Arctic Paper S.A. jest firmą macierzystą czterech fabryk papieru: Arctic Paper Munkedals AB i Arctic Paper Grycksbo AB w Szwecji, Arctic Paper Mochenwangen GmbH w Niemczech i Arctic Paper Kostrzyn S.A. w Polsce. Roczna produkcja papieru wynosi blisko 600 tys. ton.

Spółka Arctic Paper SA zajęła 132. miejsce na Liście 500 dziennika "Rzeczpospolita" oraz 108. miejsce na Liście 500 tygodnika "Polityka".


Aquanet SA

Aquanet SA to spółka wodociągowo-kanalizacyjna zaopatrująca w wodę blisko 800 tys. mieszkańców Poznania i okolicznych gmin: Lubonia, Puszczykowa, Mosiny, Swarzędza, Czerwonaka, Suchego Lasu, Brodnicy, Kórnika, Murowanej Gośliny, Rokietnicy, Tarnowa Podgórnego, Dopiewa, Komornik i Kleszczewa. Siedziba spółki znajduje się w Poznaniu. Spółka zatrudnia blisko 900 osób. Głównym udziałowcem spółki jest Miasto Poznań.

Aquanet SA zajęła 493. miejsce na liście 500 tygodnika "Polityka".


Bridgestone Poznań Sp. z o.o.

W zakładzie Bridgestone Poland Sp. z o.o. produkowane są opony wysokich osiągów do samochodów osobowych, w tym opony typu Run Flat. Obecny od 2001 r. w Poznaniu koncern Bridgestone należy do grupy największych pracodawców, zatrudnia 1,6 tys. osób, jest jednym z największych inwestorów zagranicznych w mieście oraz największym eksporterem.

Bridgestone Poznań Sp. z o.o. zajęła 195. miejsce na Liście 500 tygodnika "Polityka".


BZ WBK-Aviva TUnŻ SA

BZ WBK-Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie SA jest spółką joint venture utworzoną przez Bank Zachodni WBK S.A. i Aviva International Insurance Ltd. Jest częścią działającego od 2008 r. BZ WBK-Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w obszarze współpracy banków z ubezpieczycielami na rynku polskim. BZ WBK-Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń, które zrzesza także drugą spółkę joint venture tych udziałowców: BZ WBK-Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA. Obydwie spółki ubezpieczeniowe mają siedzibę w Poznaniu. Spółki te oferują ochronę ubezpieczeniową w zakresie produktów oferowanych przez bank. Spółka BZ WBK-Aviva TUnŻ S.A. zatrudnia 56 osób.


Dalgety Agra Sp. z o.o.

Dalgety Agra Sp. z o.o. to firma z branży rolniczej, zajmująca się kompleksową obsługą i doradztwem rolniczym należąca do irlandzkiej grupy kapitałowej Origin Enterprises plc, największej firmy na irlandzkim rynku nawozowo-paszowo-młynarskim (jej głównym udziałowcem jest szwajcarska firma Aryzda AG produkująca mrożone pieczywo). W Polsce posiada 5 oddziałów w: Poznaniu, Aleksandrowie Kujawskim, Lublinie, Olsztynie i Pszennie, w których pracuje ponad 130 osób. W Poznaniu firma jest obecna od 1997 r.

Dalgety Agra Sp. z o.o. zajęła 277. miejsce na Liście 500 dziennika "Rzeczpospolita" oraz 225. miejsce na Liście 500 tygodnika "Polityka".


Exide Technologies SA

W zakładzie Exide Technologies SA w Poznaniu produkowanych jest rocznie ponad 3,7 mln akumulatorów kwasowych. Firma zatrudnia w Poznaniu 450 osób. Zakład jest jednym z największych eksporterów w kraju, większość produkcji (69%) jest eksportowana.

Od 1995 r. poznański zakład należy do amerykańskiego koncernu produkującego akumulatory Exide Technologies.

Exide Technologies SA zajęła 335. miejsce na Liście 500 dziennika "Rzeczpospolita" oraz 272. miejsce na Liście 500 tygodnika "Polityka".


GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A

Zakład GlaxoSmithKline Pharmaceuticals S.A. przy ul. Grunwaldzkiej wytwarza ponad 170 produktów, m.in. preparaty stosowane w leczeniu migreny, WZW B, wrzodowej choroby żołądka, padaczki, HIV/AIDS. Wielkość produkcji wynosi ok. 100 mln opakowań rocznie.

W Poznaniu znajduje się także Centrum IT, jeden z czterech ośrodków informatycznych koncernu na świecie. Ośrodek świadczy usługi dla ponad 100 oddziałów koncernu, specjalizując się w zarządzaniu infrastrukturą i procesami IT. Zatrudnia 200 wysoko wykwalifikowanych specjalistów oraz 20 stażystów.

Koncern należy do grupy największych pracodawców w Poznaniu. Jest także jednym z największych inwestorów zagranicznych w mieście oraz eksporterów w kraju, przeznaczając 66% produkcji na eksport.

GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA zajęła 60. miejsce na Liście 500 dziennika "Rzeczpospolita" oraz 45. miejsce na Liście 500 tygodnika "Polityka".


Grupa Kapitałowa ENEA S.A.

Grupa Kapitałowa ENEA S.A. składa się z 22 spółek zajmujących się przede wszystkim handlem energią elektryczną, jej wytwarzaniem i dystrybucją. Grupa posiada silną pozycję rynkową w Polsce na rynku elektroenergetycznym, dostarczając 2,4 mln klientów 16% energii elektrycznej wykorzystywanej w Polsce, w tym 8% z własnych elektrowni. Sieć dystrybucyjna spółki obejmuje 1/5 powierzchni kraju, w części zachodniej i północno-zachodniej Polski. Grupa Enea S.A. jest jednym z największych pracodawców w skali kraju, zatrudnia ponad 10 tys. pracowników oraz jednym z największych inwestorów w Polsce.

W Poznaniu swoja siedzibę ma 8 spółek należących do Grupy: Enea S.A., ENEA Operator Sp. z o.o., BHU SA, Eneos Sp. z o.o., Energomiar Sp. z o.o., Energetyka Poznańska Zakład Transportu Sp. z o.o., ENERGO-TOUR Sp. z o.o., ENEA Centrum S.A.

Grupa Enea SA zajęła 8. miejsce na Liście 500 dziennika "Rzeczpospolita" oraz 15. miejsce na Liście 500 tygodnika "Polityka".


Grupa Muszkieterów

Grupa Muszkieterów, największa sieć franczyzowa w kategorii supermarketów spożywczych i typu "dom i ogród" w Polsce, jest zrzeszeniem ponad 280 niezależnych polskich przedsiębiorców, zarządzających 232 sklepami Intermarché oraz 130 Bricomarché. Zatrudnia ponad 15,5 tys. osób. Grupa jest obecna w 4 krajach Europy: Polsce, Francji, Belgii i Portugalii. Siedziba stowarzyszenia Les Mousquetaires znajduje się w Bondoufle we Francji. Od 1996 r. w Poznaniu znajduje się siedziba polskiego oddziału stowarzyszenia oraz centrum magazynowo-biurowe Grupy MUszkieterów znajdują się w Swadzimiu k. Poznania.


Kompania Piwowarska SA

Utworzona w 1999 r. Kompania Piwowarska SA (poprzez połączenie sprywatyzowanych wcześniej spółek Lech Browary Wielkopolski SA oraz Tyskich Browarów Książęcych) jest największym przedsiębiorstwem piwowarskim w Polsce. Do portfela marek KP należą najpopularniejsze polskie piwa - m.in. Tyskie, Żubr, Lech, Dębowe Mocne, Redd's, a także międzynarodowe marki premium: Pilsner Urquell, Grolsch oraz Peroni Nastro Azzurro. Spółka posiada browary w Poznaniu, Białymstoku oraz Tychach oraz oddziały handlowe na terenie całego kraju. Zatrudnia 3200 osób. Od 1995 r. inwestorem strategicznym spółki jest południowoafrykański koncern SABMiller.

Kompania Piwoarska SA zajęła 100. miejsce na Liście 500 dziennika "Rzeczpospolita" oraz 47. miejsce na Liście 500 tygodnika "Polityka".


Komputronik SA Grupa Kapitałowa

Komputronik S.A. jest największą w Polsce siecią sprzedaży bezpośredniej i on-line nowoczesnych technologii i rozwiązań cyfrowych, działającą na rynku od 1996 roku. Posiada ponad 300 sklepów na terenie całego kraju. Siedziba spółki znajduje się w Poznaniu.

Komputronik SA zajęła 288. miejsce na Liście 500 dziennika "Rzeczpospolita" oraz 221. miejsce na Liście 500 tygodnika "Polityka".


PC Guard S.A.

PC Guard S.A. to przedsiębiorstwo informatyczne z siedzibą w Poznaniu, producent rozwiązań informatycznych wspomagających zarządzanie. Jest autorem systemów: Graffiti.ERP (typu MRP II/ERP), Ascent.DBI (zarządzanie dokumentami i informacją) i QuickStep (wspomaganie zarządzania małą firmą). Firma działa od 1996 r.

PC Guard SA zajęła 470. miejsce na Liście 500 dziennika "Rzeczpospolita" oraz 395. miejsce na Liście 500 tygodnika "Polityka".


Prima Poland Sp. z o.o.

Prima Poland Sp. z o.o. jest producentem i dystrybutorem kawy pod marka Prima, jednej z trzech najsilniejszych marek kawowych w Polsce. Siedziba spółki znajduje się w Poznaniu, a palarnia kawy w odległości 70 km na północ od Poznania, w miejscowości Sułaszewo w gminie Margonin. Prima Poland Sp. z o.o. jest częścią D.E Master Blenders 1753, jednej z trzech największych międzynarodowych korporacji na rynku kawy i herbaty, z główną siedzibą w Amsterdamie. Spółka zatrudnia w Polsce ponad 260 osób.

Prima Poland Sp. z o.o. zajęła 483. miejsce na liście 500 tygodnika "Polityka".


Selgros Sp. z o.o.

Selgros Sp. z o.o., sieć hurtowni sieć hurtowni dla przedsiębiorców.  W Polsce posiada 15 hurtowni, zatrudniających 4 tys. osób. Firma działa także w Niemczech, Rosji i Rumunii. Selgros jest częścią holdingu Transgourmet Holding SE zajmującego się hurtową sprzedażą produktów żywnościowych. Udziałowcem Transgourmet Holding SE jest COOP, druga co do wielkości szwajcarska grupa handlu artykułami spożywczymi. Od 1997 r. siedziba firmy mieści się w Poznaniu. W mieście funkcjonuje także hipermarket Selgros.

Selgros Sp. z o.o. zajęła 91. miejsce na Liście 500 dziennika "Rzeczpospolita" oraz 74. miejsce na Liście 500 tygodnika "Polityka".


SGB Bank S.A.

SGB Bank S.A. z siedzibą w Poznaniu to bank zrzeszający ponad 200 banków spółdzielczych, dysponujący siecią ponad 1800 placówek w całym kraju. Zatrudnia blisko 900 osób. Powstał w 2011 r., po zmianie nazwy dotychczasowego banku zrzeszającego Spółdzielczą Grupę Bankową Gospodarczego Banku Wielkopolski S.A. spowodowanej przyłączeniem się do GBW Mazowieckiego Banku Regionalnego S.A. Gospodarczy Bank Wielkopolski SA powstał w 1990 r. z inicjatywy banków spółdzielczych działających w Wielkopolsce i południowo-zachodniej części kraju.


SKF Polska S.A.

SKF Polska S.A. jest wiodącym producentem łożysk tocznych. Siedziba spółki znajduje się w Poznaniu. Zatrudnia blisko 800 osób, Od 1995 r. zakład należy do szwedzkiej grupy kapitałowej SKF z siedzibą w Göteborgu.

SKF Polska SA zajęła 434. miejsce na Liście 500 dziennika "Rzeczpospolita" oraz 357. miejsce na Liście 500 tygodnika "Polityka".


Volkswagen Poznań Sp. z o.o.

Działająca od 1993 r. spółka koncernu Volkswagen AG, produkująca samochody użytkowe pod marką Volkswagen: miejskie samochody dostawcze Caddy oraz model Transportera T5. Koncern Volkwagen jest największym pracodawcą w Poznaniu, zatrudniającym blisko 7 tys. pracowników, największym inwestorem zagranicznym oraz jednym z największych eksporterów.

Spółka Volkswagen Poznań Sp.z o.o. zajęła 17. miejsce na Liście 500 tygodnika "Polityka".


Żabka Polska S.A.

Żabka Polska S.A., sieć niewielkich sklepów handlu detalicznego z logo Żabka lub Freshmarket, działających na zasadzie ajencji w Polsce i w Czechach, umożliwiających klientom drobne zakupy. Jej właścicielem jest międzynarodowy fundusz Mid Europa Partners. W Polsce sieć liczy 4 tys. sklepów Żabka oraz 200 placówek Freshmerket. Sieć zatrudnia ponad 600 osób.

Od 1998 r. w Poznaniu mieści się siedziba spółki oraz kilkadziesiąt sklepów. W Plewiskach k. Poznania znajduje się centrum logistyczne sieci Żabka.

Żabka Polska Sp. z o.o. zajęła 83. miejsce na Liście 500 dziennika "Rzeczpospolita" oraz 79. miejsce na Liście 500 tygodnika "Polityka".

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej