Rozlicz PIT w Poznaniu - to się opłaca!

Rozliczanie PIT-ów w Poznaniu to wiele korzyści dla mieszkańców. Każdy zapłacony tu podatek to nowe chodniki, skwery, sprawniejsza komunikacja miejska. To także liczne zniżki dla tych, którzy zdecydują się rozliczyć w miejscu rzeczywistego zamieszkania.

. - grafika artykułu
.

Aż 48 proc. każdego podatku odprowadzonego przez mieszkańców wraca do Poznania. To ważna kwota w budżecie Miasta. Dzięki nim mieszkańcy mogą korzystać z nowoczesnych i ekologicznych tramwajów i autobusów, budowane są nowe drogi i chodniki, remontowane szkoły i przedszkola, organizowane są bezpłatne imprezy. Rozliczenie PIT w Poznaniu to także wiele korzyści i zniżek dla podatnika. Są to przykładowo: Bilet Metropolitalny - nawet o kilkadziesiąt złotych tańszy, niż standardowe bilety okresowe, w zależności od terminu ich ważności; dofinansowanie (aż 600 zł miesięcznie) opieki nad dzieckiem w żłobku niepublicznym; dodatkowe punkty dla dziecka przy rekrutacji do przedszkola lub szkoły; Poznańskie Świadczenie dla Wieloraczków (do 1000 zł rocznie na dziecko do 18 lat); darmowe szczepienia; tańszy wynajem mieszkania w programach "Najem z dojściem do własności", "Mieszkanie dla Absolwenta", "Mieszkanie dla Seniora"; pomoc asystenta osoby z niepełnosprawnością; program dla seniorów "Poznańska Złota Karta".

- Dziękuję wszystkim, którzy rozliczają PIT w Poznaniu. To świadczy o dużej odpowiedzialności społecznej - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Równocześnie apeluję do wszystkich, którzy tego jeszcze nie zrobili, by w deklaracji podatkowej wpisali swój poznański adres zamieszkania. To niewielki wysiłek, a korzyści dla miasta i mieszkańców bardzo duże. Będziemy przygotowywać kolejne zachęty - by odprowadzanie podatku w Poznaniu było opłacalne.

Aby rozliczyć PIT w Poznaniu nie trzeba być tu zameldowanym, nie trzeba mieć umowy najmu. Na każdym podatniku spoczywa ustawowy obowiązek rozliczenia się w miejscu, w którym mieszkał 31 grudnia danego roku.

Według najnowszych oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w połowie 2018 roku w Poznaniu mieszkało 537,6 tys. mieszkańców. Jednak po uwzględnieniu dodatkowych grup osób można szacować, że w Poznaniu faktycznie może przebywać nawet ok. 100 tys. osób więcej, niż wykazują oficjalne statystyki GUS. Szacunek ten potwierdzają nowe analizy jednego z operatorów telefonii komórkowej, które wykazały, że Poznaniu w godzinach wieczornych i nocnych przebywa ponad 630 tys. osób, a w ciągu dnia nawet do 790 tys.

- Należy pamiętać, że oficjalna statystyka GUS nie obejmuje wielu faktycznie zamieszkujących, choć niezameldowanych w mieście osób, których do naszego miasta przyciągnął m.in. atrakcyjny rynek pracy, dobre uczelnie, czy po prostu atrakcyjność miejsca - mówi Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej. - Są to np. osoby przybyłe z innych polskich miejscowości, które wynajmują mieszkania, pracują i kształcą dzieci w Poznaniu, ale jeszcze nie sformalizowały swojego pobytu. To także wielu studentów studiów stacjonarnych oraz niezameldowanych choć pracujących w Poznaniu cudzoziemców (głównie obywateli Ukrainy), co stało się widoczne szczególnie w ostatnich kilku latach. Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że szczególnie młodzi ludzie, wchodzący na rynek pracy, nie zdają sobie sprawy z tego, że finansowanie możliwości rozwojowych miasta zależy w dużej mierze od wielkości wpływów podatkowych. Dodatkowo są przekonani, że procedury i wybór miejsca płacenia podatków są skomplikowane, zajmują wiele czasu i właściwie nie zależą od nich.

Miasto przygotowało stronę internetową, która krok po kroku przeprowadzi każdego przez proces rozliczania PIT-ów dla Poznania. Można ją znaleźć tutaj: https://glanc.poznan.pl/

Na stronie znajduje się prosta instrukcja i dokładne wyliczenia dotyczące tego, na co miasto przeznacza pieniądze z PIT-ów. Strona została przygotowana także z myślą o osobach, które dopiero przeprowadziły się do Poznania - znajdą tam cały katalog spraw, które warto załatwić, by w pełni korzystać ze wszystkich możliwości, jakie Poznań daje swoim mieszkańcom.