Allan Rasmussen (Dania)

Allan Rasmussen ukończył studia muzyczne w zakresie gry na organach i klawesynie w Królewskim Konserwatorium Muzycznym w Kopenhadze w 1993r., gdzie kształcił się pod kierunkiem wybitnych wirtuozów: Hansa Fagiusa i Ulrika Mortensena. Wykształcenie uzupełniał studiami u światowej sławy wirtuozów-organistów: Davida Sangera i Haralda Vogla.

Kariera artystyczna Allana Rasmussena potoczyła się śladami jego mistrzów. Został tytularnym organistą kościoła Frederiksberg w Kopenhadze, a jednocześnie otrzymał wiele zaproszeń (jako klawesynista) do współpracy z międzynarodowymi zespołami muzyki dawnej: Baroque Fever, Concerto Copenhagen, Theatre of Voices, Ars Nova Copenhagen.

Allan Rasmussen jest przedstawicielem "wolnego zawodu" artysty z wyboru - koncentruje się wyłącznie na działalności koncertowej, pozostawiając margines pedagogiczny jedynie kursom mistrzowskim, które prowadzi w Europie kilka razy do roku. Od wielu lat bywa w Polsce za sprawą muzyków z polskiego zespołu "Arte Dei Suonatori". Znakomicie odnajduje się zarówno jako solista, jak i kameralista. Entuzjastyczne recenzje polskich koncertów Rassmusena podkreślają sugestywność jego interpretacji, nowatorskie podejście do "klasyki" repertuaru i nienaganność techniczną.

Zainteresowania muzyczne artysty nie ograniczają się do baroku, z powodzeniem wykonuje on również dzieła kompozytorów współczesnych, m.in. koncert organowy i klawesynowy Francisa Poulenca i Manuela de Falli.

W 1999 roku relacje koncertowe i nagrania płytowe dla wytwórni: EMI, Classico, Helikon i Da Capo przyniosły artyście prestiżową nagrodę Duńskich Krytyków Muzycznych.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej