Stary Browar w Poznaniu zwycięzcą plebiscytu 7 Nowych Cudów Polski National Geographic Traveler

Wieczorem 23 października, ogłoszono wyniki plebiscytu National Geographic Traveler "7 nowych cudów Polski". Ponad 36% głosów i pierwsze miejsce zajął poznański Stary Browar.

Wnętrze Atrium Starego Browaru z rzeźbą Igora Mitoraja na pierwszym planie fot. materiały prasowe - grafika artykułu
Wnętrze Atrium Starego Browaru z rzeźbą Igora Mitoraja na pierwszym planie fot. materiały prasowe

Wieczorem 23 października, ogłoszono wyniki plebiscytu National Geographic Traveler "7 nowych cudów Polski". Ponad 36% głosów i pierwsze miejsce zajął poznański Stary Browar. W otwartym plebiscycie wzięło udział ponad 10 tys. osób. "Stary Browar to miejsce, które z powodzeniem może być symbolem współczesnej Polski, łączącej szacunek do historii z odwagą zmian, dynamizmem i nowoczesnością" - powiedziała Martyna Wojciechowska, Redaktor Naczelna National Geographic wręczając nagrodę. Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar w Poznaniu od początku realizuje ideę 50/50 jego twórczyni Grażyny Kulczyk, zakładającą, że 50% każdego przedsięwzięcia stanowi sztuka, a drugie 50% determinuje specyfika danego przedsięwzięcia. Sklepy i restauracje sąsiadują tu więc z dziełami światowych artystów, galerią sztuki Art Stations i awangardowym hotelem Blow Up Hall. W Centrum odbywają się otwarte, bezpłatne warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych, wykłady i wystawy, pokazy, a w październiku 10-dniowy Art & Fashion Festival. Dzięki takiemu modelowi biznesowemu Stary Browar jest miejscem, gdzie sztuka jest dostępna dla wszystkich odwiedzających to miejsce. Robi to codziennie około 50 tysięcy osób. "Stary Browar nie istniałby bez ludzi, ich inicjatyw, codziennej pracy i czasu, który spędzają w tym miejscu. Ludzi, dzięki którym i dla których to miejsce jest zbudowane. Fakt, że działania podejmowane każdego dnia i ogromny wieloletni wysiłek są dostrzegane przez tak dużą liczbę osób daje nam głęboką satysfakcję" - powiedziała Grażyna Kulczyk, pomysłodawczyni i twórczyni Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar.

Drugie miejsce w plebiscycie zajęło Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, które uzyskało 16,5% głosów. Pozostałe 7 Nowych Cudów Polski to: Fort Gerharda w Świnoujściu, Uzdrowisko Termalne w Uniejowie, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcach, Zamek Czocha oraz Jezioro Jeziorak.