Rozstrzygnięcie konkursu na rewaloryzację Rynku Łazarskiego

Zadaszone targowisko na planie koła z dogodnym dojazdem i miejscem dla dostaw, skwer z placem zabaw z kontekstem afrykańskim i miejsce na przykawiarniane ogródki - już wkrótce Rynek Łazarski przejdzie całkowitą metamorfozę. Miasto zaprezentowało koncepcję, która zwyciężyła w konkursie na wizję rewaloryzacji tej przestrzeni.

W ogłoszonym przez miasto konkursie wzięło udział 25 pracowni projektowych. Do drugiego etapu zakwalifikowano 5 z nich. Zwyciężyła praca przygotowana przez Autorską Pracownię Architektoniczną Jacek Bułat z Poznania.

- Ta koncepcja w bardzo ciekawy sposób rozwiązuje nie tylko kwestie dotyczące samego Rynku Łazarskiego, ale całą przestrzeń aż do ulicy Głogowskiej. Ujęło nas podejście rewitalizacyjne w zakresie tzw. lejka łazarskiego, gdzie powstanie skwer z placem zabaw i miejscami do wypoczynku dla mieszkańców - uzasadnia wybór Piotr Wiśniewski, dyr. Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, członek jury konkursowego. -  Atutem tej koncepcji jest to, że z jednej strony zakłada bardzo mocne uspokojenie ruchu i uporządkowanie przestrzeni pod pieszych, a z drugiej gwarantuje miejsca postojowe w niezmienionej liczbie.

W zwycięskiej koncepcji targowisko zostało zaprojektowane na planie koła z transparentnym zadaszeniem. Architekci przewidzieli też dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Wygodny dojazd do budynków oraz targowiska zapewnić ma dwukierunkowa ulica wokół rynku. Mieszkańcy zyskają szersze chodniki oraz zieleń przed wejściami do budynków, a także miejsce do wypoczynku i rekreacji, które powstanie na przestrzeni tzw. "lejka łazarskiego".

- To musi być miejsce, które zaprasza do wejścia na rynek oferując przyjazną i czytelną przestrzeń, pozwalającą jednocześnie na wgląd na główną płytę rynku - mówi Jacek Bułat, autor zwycięskiej koncepcji. - Tematem konkursu była rewaloryzacja tej przestrzeni, ale my chcieliśmy też coś opowiedzieć o Rynku Łazarskim, żeby nie była to tylko przestrzeń architektoniczna, ale też przestrzeń kulturowa i symboliczna. Dlatego na szczycie "lejka" od strony ul. Głogowskiej zaproponowaliśmy usytuowanie rzeźby "Eka z Małeka" przedstawiającą najsłynniejszą ekę, która powstała na Łazarzu w latach 50 XX wieku.

W przestrzeni "lejka", który zostanie zagospodarowany na Skwer im. Kazimierza Nowaka, znajdzie się też miejsce na plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami.

Autorzy zwycięskiej pracy, oprócz otrzymania nagrody pieniężnej w wysokości 15 tys. zł, zostaną zaproszeni do negocjacji, których przedmiotem będzie szczegółowe opracowanie pracy konkursowej, w tym przygotowanie ostatecznego projektu rewaloryzacji Rynku Łazarskiego.

- Koncepcja zagospodarowania i podziału przestrzeni raczej nie ulegnie zmianie. Bardziej będziemy doprecyzowywać elementy małej architektury czy zieleni - wyjaśnia Piotr Wiśniewski.

Koncepcja zaproponowana przez zwycięską pracownię będzie też jeszcze konsultowana z mieszkańcami i kupcami.

- Mieszkańcy mieli możliwość wypowiedzenia się na temat założeń, swoich oczekiwań co do zagospodarowania tej przestrzeni, ale nie widzieli jeszcze koncepcji. Teraz, zanim powstanie ostateczny projekt, warto pokazać im zwycięską pracę, by dokonać ewentualnych korekt - mówi Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Święty Łazarz. Dodatkowym atutem będzie możliwość tworzenia przykawiarnianych ogródków. One już teraz powstają na terenie wokół rynku i chcemy, by ten kierunek był kontynuowany.

Prace budowlane mają się rozpocząć pod koniec tego, lub na początku przyszłego roku. Koszt rewaloryzacji to ok. 10 mln zł. Pieniądze na ten cel są przewidziane w budżecie miasta i Wieloletnim Planie Finansowym. Rynek Łazarski w nowej odsłonie zobaczymy najprawdopodobniej pod koniec 2018 roku.

Joanna Żabierek/biuro prasowe

Załączniki

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej