Historia placu Kolegiackiego z Kolegiatą w tle

Od kilku miesięcy prowadzone są prace archeologiczne na placu Kolegiackim, w miejscu, w którym przez stulecia funkcjonowała kolegiata farna św. Marii Magdaleny. Przez wiele setek lat była symbolem Poznania, ze względu na swoją monumentalną postać i 115 metrową wieżę (do dziś nie ma w Poznaniu tak wysokiego budynku).

Kolegiata farna - grafika artykułu
Kolegiata farna

Kolegiata miała wiele okresów świetności i tyle samo upadków. Trawiły ją pożary, dosięgnął Potop Szwedzki aż w końcu, w 1802 roku została ostatecznie rozebrana decyzją pruskiego cesarza Fryderyka Wilhelma.

Po pięknej i monumentalnej Kolegiacie zostano dziś niewiele. Dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym od 2016 roku pod przewodnictwem dr hab. Marcina Ignaczaka z Instytutu Prahistorii UAM poznajemy jej niezwykłą historię a także historię mieszkańców Poznania. Najwybitniejsi z nich chowani byli bowiem w kryptach Kolegiaty oraz na cmentarzach zlokalizowanych w sąsiedztwie kościoła.

Zapraszamy do zapoznania się z krótkimi opracowaniami na temat historii kolegiaty farnej oraz prac archeologicznych. Opracowania przygotował dr hab. Marcin Ignaczak. Opracowania dostępne są w załączniku.

Załączniki