Inwestycje w Śródmieściu na planie Dodaj obiekt - Inwestycje w Śródmieściu

Centrum szyfrów Enigma

Opis

Centrum Szyfrów Enigma (inna nazwa: Centrum Szyfrów Enigma im. im. M. Rejewskiego, J. Różyckiego i H. Zygalskiego) to przedsięwzięcie inwestycyjne łączące historię z naukami matematycznymi.

Centrum edukacyjne zostanie uruchomione w dawnym budynku Collegium Historicum (ul. Święty Marcin 78), w miejscu historycznego oddziału biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gdzie pracowali Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Budynek, w którym umiejscowione ma być Muzeum Enigmy pochodzi z lat 1949-1950 i był siedzibą Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, który po rozwiązaniu PZPR w 1990, został przekazany Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza. Uniwersytet zadeklarował udostępnienie powierzchni w budynku na cele Muzeum. Enigma to historyczne urządzenie szyfrujące, wykorzystywane podczas drugiej wojny światowej (oraz w okresie ją poprzedzającym) przez siły zbrojne oraz inne służby państwowe i wywiadowcze Niemiec.

Kod stosowany w tym urządzeniu rozszyfrowany został w latach 30-tych XX wieku przez matematyków, absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego (Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego oraz Henryka Zygalskiego). Poznańscy matematycy opracowali system dekryptażu niemieckich depesz, a także zbudowali swoje własne urządzenia rozszyfrowujące.

Przed wojną zbudowane przez Polaków urządzenia rozszyfrowujące depesze Enigmy zostały przekazane aliantom zachodnim - Wielkiej Brytanii i Francji, a za ich pomocą przez całą wojnę rozszyfrowywane były komunikaty armii niemieckiej.

W ramach Muzeum Enigmy planowane jest stworzenie ekspozycji stałej poświęconej historii kryptologii, enigmy oraz jej wpływu na współczesne rozwiązania cyfrowe. Ekspozycja zorganizowana zostanie w salach tematycznych zawierających zarówno materiały multimedialne, jak również stanowiska interaktywne. Sale nawiązywać mają do historii uniwersyteckiej oraz wkładu naukowego poznańskich kryptologów. W muzeum planowane jest również prezentacja modelu enigmy pozwalająca zwiedzającym na poznaniae podstaw jej funkcjonowania i sposobu szyfrowania wiadomości tekstowych. W ramach ekspozycji stałej ukazana zostanie historiia działań wojennych oraz dziejów rozwoju nauk opartych na matematyce, w tym powiązań pomiędzy urządzeniami szyfrującymi a późniejszym rozwojem komputerów. Oprócz części zawierających informacje typowo historyczne, planowane jest stworzenie ekspozycji edukacyjnej, w szczególności dla dzieci, w której zwiedzający będą mogli bawić się odpowiednikami między innymi urządzeń deszyfrujących. Ekspozycja wzbogacona będzie o materiały filmowe oraz multimedialne.

Zadaniem Muzeum Enigmy będzie także oswajanie, przekonywanie i zachęcanie młodych do zajmowania się matematyką, informatyką i programowaniem - jako naukami o wielkiej przeszłości i przyszłości.

Projekt jest elementem Traktu Cesarsko - Królewskiego w Poznaniu, który prowadzi od Ostrowa Tumskiego do dzielnicy Jeżyce. Muzeum Enigmy związane będzie bezpośrednio z poznańską dzielnica zamkową i będzie nawiązywał do historii tego obszaru.

Projekt będzie realizowany we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz środowiskami społecznymi popularyzującymi historię polskiej myśli naukowej i technicznej.

Harmonogram realizacji projektu

Zakończenie prac związanych z realizacją projektu przewidywane jest na I kwartał 2019 roku.

Stan realizacji

W trakcie realizacji prac projektowych.

Aktualności

Artefakty dla Centrum Szyfrów Enigma 05.07.2021

Poznaliśmy logo Centrum Szyfrów Enigma 11.01.2021

Centrum Szyfrów Enigma coraz bliżej 06.10.2020

Rozpoczyna się budowa Centrum Szyfrów Enigma - 09.07.2020

Ostatnie przygotowania do budowy Centrum Szyfrów Enigma 02.06.2020

Centrum Szyfrów Enigma gotowe w 2021 roku - 20.11.2019

Znamy wykonawcę Centrum Szyfrów Enigma 07.11.2019

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu - informacja o otwarciu ofert 27.08.2019

Centrum Szyfrów Enigma - ogłoszono przetarg na wykonawcę 17.06.2019

Wróć do listy

sieci społecznościowe