Centrum szyfrów Enigma

Opis

Centrum Szyfrów Enigma (inna nazwa: Centrum Szyfrów Enigma im. im. M. Rejewskiego, J. Różyckiego i H. Zygalskiego) to przedsięwzięcie inwestycyjne łączące historię z naukami matematycznymi.

Nowo otwarte Centrum Szyfrów Enigma zlokalizowane jest przy ul. Św. Marcin 78, w gmachu Collegium Martineum, gdzie w czasach PRL mieściła się siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Przed wojną znajdował się w tym miejscu budynek biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pracowali w nim Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - matematycy, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej, absolwenci Uniwersytetu Poznańskiego.

Centrum łączy historię ze współczesnością. Opowiada o wciąż mało znanym sukcesie polskich matematyków i ich wkładzie w triumf aliantów. Upowszechnia go i osadza w historii szyfrów oraz zmian technologicznych - rozwoju świata komputerów i informatyki.

Ekspozycja CSE składa się z trzech części. W pierwszej przedstawiono historię szyfrów na przestrzeni dziejów. Zwiedzający poznają tu szczegóły najpowszechniej stosowanych szyfrów i spróbują własnych sił w sztuce utajniania informacji, np. za pomocą szyfru Cezara lub bardziej zaawansowanych technik. Przejdą więc szybki kurs szyfrów, podobny do tego, jaki był udziałem polskich kryptologów w 1929 roku w ramach tajnego kursu zorganizowanego przez Uniwersytet Poznański.

W drugiej części stałej wystawy pokazana zostanie historia złamania kodów Enigmy przez polskich matematyków. Opowiedziana zostanie historia ich zasług, odkryć oraz maszyn służących do walki z szyfrem Enigmy, takich jak cyklometr, bomba Rejewskiego czy płachty Zygalskiego. Poruszony zostanie także wątek dalszych prac nad łamaniem hitlerowskich szyfrów, jakie prowadzili Francuzi, Brytyjczycy i Amerykanie.

Trzecia część ekspozycji pokazuje rewolucję informatyczną, która dokonała się po II wojnie światowej za sprawą wytężonej pracy kryptologów i trwa do dziś.

Na ekspozycji oglądać będzie można wypożyczoną z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oryginalną niemiecką maszynę szyfrującą, opatrzoną sygnaturą K574. Tego typu modele używane były m.in. w handlu oraz przez szwajcarskie wojsko i dyplomację.

Ważną rolę w działalności CSE odgrywa również Mediateka. To autonomiczna część placówki, adresowana do osób pragnących poszerzyć swoją wiedzę na temat historii złamania szyfrów Enigmy. W Mediatece gromadzone są wszelkiego rodzaju materiały cyfrowe i książkowe na ten temat. Prowadzona tam będzie także działalność edukacyjna, skierowana przede wszystkim do uczniów i rodzin z dziećmi.

Centrum Szyfrów Enigma jest dostępne i przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami, rodzin z dziećmi oraz osób starszych - ekspozycja jest dostosowana do potrzeb każdej z tych grup. CSE wzbogaci ofertę kulturalną i turystyczną śródmieścia Poznania. Służyć temu mają wydarzenia edukacyjne, naukowe i kulturalne, organizowane we współpracy ze śródmiejskimi społecznikami, uczelniami, innymi placówkami muzealnymi i organizacjami społecznymi.

Działaniom CSE przyświeca hasło "Prawdziwa historia. Wyzwanie dla umysłu".

Harmonogram realizacji projektu

Koszt zaprojektowania i realizacji Centrum Szyfrów Enigma to ponad 30 mln zł, z czego ok. 16 mln pochodzi z budżetu Miasta, ponad 4 mln przeznaczył na inwestycję Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a niewiele ponad 10 mln pochodzi ze środków Unii Europejskiej.

Prace budowlane i ekspozycyjne w Centrum Szyfrów Enigma wykonało konsorcjum firm w składzie Atrem S.A., Firma Budowlana Eugeniusz Dota oraz New Amsterdam Sp. z o. o. Prace remontowo-adaptacyjne we wnętrzach Collegium Martineum ruszyły w 2020 roku. Ukończono je w lipcu 2021 roku.

Stan realizacji

24 września 2021 roku Centrum Szyfrów Enigma zostało uroczyście otwarte. 

Operatorem CSE jest Poznańskie Centrum Dziedzictwa - miejska instytucja kultury zarządzająca: Bramą Poznania, Traktem Królewsko-Cesarskim, Galerią Śluza czy Fest Fyrtlem.

Aktualności

Centrum Szyfrów Enigma z nowym eksponatem 21.04.2023

Centrum Szyfrów Enigma z nowym eksponatem 23.06.2022

CSE z nową Enigmą 24.01.2022

Centrum Szyfrów Enigma walczy o tytuł "Inwestycji z perspektywą" 07.12.2021

Centrum Szyfrów Enigma - odkryj tajemnice z wielką historią w tle 24.09.2021

Otwarcie Centrum Szyfrów Enigma 30.08.2021

Artefakty dla Centrum Szyfrów Enigma 05.07.2021

Poznaliśmy logo Centrum Szyfrów Enigma 11.01.2021

Centrum Szyfrów Enigma coraz bliżej 06.10.2020

Rozpoczyna się budowa Centrum Szyfrów Enigma - 09.07.2020

Ostatnie przygotowania do budowy Centrum Szyfrów Enigma 02.06.2020

Centrum Szyfrów Enigma gotowe w 2021 roku - 20.11.2019

Znamy wykonawcę Centrum Szyfrów Enigma 07.11.2019

Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu - informacja o otwarciu ofert 27.08.2019

Centrum Szyfrów Enigma - ogłoszono przetarg na wykonawcę 17.06.2019

Galerie zdjęć:

  • Centrum Szyfrów Enigma
    Centrum Szyfrów Enigma Centrum Szyfrów Enigma Centrum Szyfrów Enigma Centrum Szyfrów Enigma
Wróć do listy

sieci społecznościowe