Rusza nowy sezon nad Wartą!

Plaża na Wildzie będzie kameralną i spokojną przestrzenią w centrum miasta, w której odpocząć będą mogły całe rodziny. Przewidziano liczne pikniki i ekologiczne warsztaty, a dla tych, którzy szukają aktywności - potańcówki przy dźwiękach polskich przebojów w nowoczesnych odsłonach. Na dzieci czekać będą zorganizowane zajęcia, a dla całych rodzin zaplanowano spotkania z podróżnikami. O swojej pasji opowie m.in. Jan Mela, najmłodszy w historii zdobywca biegunów - północnego i południowego w ciągu jednego roku. 

Na plaży Rataje coś dla siebie znajdą rodzice, dzieci i dziadkowie. We wtorki organizowane tam będą potańcówki nie tylko dla seniorów. Środy to czas dla studentów, a czwartki każdy będzie mógł posłuchać stand-uperów. W piątki na plażę zawita Kino Letnie - co tydzień będzie można obejrzeć hity kinematografii polskiej lub pokazy niemego kina z muzyką na żywo. W sobotę na scenie zagrają poznańscy artyści, a w niedzielę plaża zaprasza całe rodziny z dziećmi. Przez cały sezon będzie można oglądać wystawę zdjęć pokazujących, jak przed wojną poznaniacy spędzali czas nad Wartą. Na mieszkańców i turystów czekają też leżaki, strefa gastronomiczna, strefa grillowania, tor do skimboardu i klubokawiarnia w klimacie zero-waste.

Plaża Szeląg to miejsce, w którym można będzie spędzić czas w zgodzie z naturą. Już teraz działają tam ogrody społeczne, a przez cały letni sezon na mieszkańców miasta czekać będą liczne warsztaty ekologiczne i działania integrujące lokalną społeczność. Zaplanowano również dyskusje i projekcje filmowe. Będzie też można posłuchać licznych koncertów z cyklu Solo na Szelągu - zagrają artyści z Poznania i całej Europy.

Plaża na Chwaliszewie i Kontener Art przyciągnie wszystkich, którzy szukają rozrywki. We wtorki będzie można tam potańczyć w rytmach salsy czy zumby, a w środę - usłyszeć młode poznańskie zespoły, które zagrają tam w ramach "Demo stacji". Czwartki to czas na jam session, a piątek - koncerty Europejskiej Sceny Muzycznej. Sobota i niedziela to czas na relaks dla całych rodzin. Przez cały sezon na plaży będzie można wziąć udział w licznych warsztatach i zabawach.

Przez całe lato, od czerwca do sierpnia, na wszystkich poznańskich plażach organizowane będą imprezy edukacyjne i proekologiczne. Powróci lubiane przez poznaniaków Kino nad Wartą - w tym roku wyświetlone zostaną cztery filmy (seanse co dwa tygodnie od lipca do sierpnia).

22 czerwca odbędzie się Parada Sobótkowa nad Wartą i Festiwal Światła. 7 i 8 lipca to weekend festiwalu "V Szanty nad Wartą" oraz regaty Rzeczne Match Racing. 21 lipca nad rzeką podczas "V Koncertu Operowego" wystąpią najlepsi śpiewacy. Na koniec sezonu - 7 września - planowany jest koncert gwiazdy.

Poznań zwrócony ku Warcie

W ostatnich miesiącach utwardzono drogi nadrzeczne w rejonie Panny Marii, Czartoria i wyremontowano schody przy moście Chrobrego (od strony seminarium). W planach jest też modernizacja schodów przy ul. Nowe Zagórze.

- Kontynuujemy program rewitalizacyjny "Na rzecz Warty", który przywraca rzekę miastu i jego mieszkańcom - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Dawną świetność już wkrótce odzyskają przedwojenne Łazienki Rzeczne nad Wartą. W zmodernizowanym budynku znajdą się biura i restauracja z tarasem widokowym. Jeszcze w tym roku zakończy się też remont Dziecińca pod Słońcem. Jego ważną częścią jest zagospodarowanie zabytkowej przestrzeni ogrodu jordanowskiego tak, aby mógł się on stać miejscem spacerów i wypoczynku dla wszystkich poznaniaków.

W kolejnym sezonie letnim miasto udostępni mieszkańcom zaplecze socjalne przy przystani jachtowej oraz ściankę wspinaczkową przy strefie biwakowej Główna, których budowa już trwa. W planach jest także budowa przystani jachtowej i nurtowej, która zostanie zaprojektowana jeszcze w tym roku.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej