Otwarcie Mostu Cybińskiego na Śródce 2007

Otwarcie Mostu Cybińskiego na Śródce 2007

7 grudnia 2007 r. o godz. 18:00 odbyło się uroczyste otwarcie mostu cybińskiego między Śródką a Ostrowem Tumskim. Uroczystość zgromadziła na ulicach Ostrowa Tumskiego i Śródki blisko 5000 osób!

Uroczystość otwarcia mostu biskupa Jordana rozpoczął koncert Orkiestry Dętej Miasta Poznania przy MPK oraz występ chóru dziecięcego z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. nr 2 im. T. Szeligowskiego w Poznaniu, który wykonał piosenki: Sen o Poznaniu, Tramwajem na Śródkę oraz Piotr i Paweł.

Po poświęceniu mostu przez Arcybiskupa Metropolitę Poznańskiego Stanisława Gądeckiego, nastąpiło przecięcie wstęgi, którego dokonali: Marszałek Województwa Wielkopolskiego - Marek Woźniak, Wiceprezydent Miasta Poznania - Mirosław Kruszyński oraz Przewodniczący Rady Miasta - Grzegorz Ganowicz.

Po oficjalnym otwarciu mostu, zgromadzeni mogli podziwiać spektakl teatralny przygotowany przez Teatr Usta Usta Republika oraz pokaz sztucznych ogni, po którym nastąpiło pierwsze historyczne przejście zaproszonych gości oraz mieszkańców przez most, których witali przedstawiciele Rady Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady koszem środeckich sznek z glancem. W tym momencie rozpoczął się także zaplanowany happening. Każdy mieszkaniec przechodząc przez most mógł sam ozdobić i "oświetlić" most przygotowanym specjalnie na tą okazję światełkiem.

Z okazji otwarcia mostu zaplanowano także inne wydarzenia towarzyszące.

W piątek i sobotę na ul. Ostrówek działał jarmark bożonarodzeniowy, na którym wystawiano zostały m.in. prace dzieci i młodzieży ze śródeckich szkół: Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 105., a wszystkich mieszkańców i turystów dowoziła na Śródkę i Ostrów Tumski bezpłatna linia specjalna nr 24 obsługiwana przez zabytkowy tramwaj.

W sobotę o godz. 16:30 odbyła się procesja światła przez most biskupa Jordana; od kościoła Św. Małgorzaty na Śródce ku figurze Niepokalanej na Ostrowiu Tumskim.

A przez cały weekend w kinie Malta można było zobaczyć filmy z "mostem w tle" oraz pokaz kronik filmowych o Poznaniu i Śródce.

Również mieszkańcy oraz sympatycy Śródki wraz z Radą Osiedla Ostrów Tumski-Śródka-Zawady przygotowali społeczny program obchodów otwarcia mostu cybińskiego.

Z okazji otwarcia mostu biskupa Jordana przygotowano także specjalne oświetlenie świąteczne na ul. Ostrówek oraz moście, które można było podziwiać do 6 stycznia 2008 r. Projekt został przygotowany przez artystów stowarzyszenia InterCity, a współfinansowany przez Urząd Miasta Poznania oraz ENEA SA.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej