Konsultacje społeczne dotyczące MPZP w Poznaniu

Cele, organizacja i zasady konsultacji społecznych Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego w Poznaniu

Konsultacje społeczne, które prowadzi Biuro Prezydenta (Oddział Dialogu Społecznego) Urzędu Miasta Poznania, odbywają się w związku z tworzonymi przez Miejską Pracownię Urbanistyczną miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego (mpzp).

Konsultacje dot. mpzp odbywają się w Poznaniu od końca 2007 r.

Nie wynikają one z Ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ale są inicjatywą Rady Miasta Poznania.

Celem konsultacji społecznych dot. mpzp jest:

· poinformowanie społeczności lokalnej o procedurze planistycznej,

· poinformowanie o założeniach Studium Zagospodarowania Przestrzennego dla Miasta Poznania,

· prezentacja sytuacji obecnej,

· prezentacja projektu planu,

· stworzenie mieszkańcom możliwości zgłoszenia ewentualnych uwag lub wskazania rozwiązań preferowanych.

Działania konsultacyjne mają również umożliwić stronom zainteresowanym wybór optymalnego wariantu rozwiązania projektowego uwzględniającego możliwie najwięcej postulatów wszystkich zainteresowanych stron.

Poprzez organizację tych konsultacji dochodzi do:

· prowadzenia konstruktywnego dialogu (wyrażenie aprobaty lub zgłaszanie zastrzeżenia)

· zwiększenia uczestnictwa mieszkańców miasta w procesie podejmowania decyzji planistycznych

· aktywizacji mieszkańców, Rad Osiedli oraz środowisk lokalnych w kwestii polityki przestrzennej miasta

· zwiększenia wiedzy mieszkańców o sposobie działania instytucji planujących i realizujących przedsięwzięcie

· umożliwienia mieszkańcom wyrażenia swoich opinii oraz uzyskania informacji zwrotnej

· zmniejszenia kosztów społecznych podejmowanych decyzji

· zwiększenia akceptacji dla działań Miasta, nadania wiarygodności przedsięwzięciu, budowania przyjaznego klimatu społecznego

· zwiększenia jakości podejmowanych decyzji

· rozpowszechniania idei konsultacji społecznych w innych dziedzinach życia społecznego.

Spotkanie konsultacyjne ma następujący przebieg:

1. wprowadzenie, obejmujące przedstawienie osób prowadzących konsultacje

2. przedstawienie celu spotkania

3. przedstawienie procedur oraz ram prawnych obowiązujących podczas procesu sporządzania mpzp

4. prezentacja lokalizacji konsultowanego obszaru na teranie miasta Poznania

5. konsultacje - pytania i odpowiedzi

6. zakończenie spotkania

Procedura planistyczna jest każdorazowo wyświetlana w formie slajdów na ekranie na początku spotkania w części informującej mieszkańców o celu spotkania, etapie konsultacji i uczestniczenia w procedurze planistycznej, krokach formalnych możliwych do podjęcia na danym etapie (wnioskach do złożenia, ich akceptowalnej formie, itd.)

Zawsze na końcu każdego spotkania podawany jest na slajdzie adres oraz numery kontaktowe do projektantów prowadzących dany mpzp. Często zainteresowani przychodzą bezpośrednio do siedziby MPU po konsultacjach i przedstawiają projektantom danego mpzp swoje uwagi, opinie, czy alternatywne rozwiązania.

Spotkania z mieszkańcami przeprowadzane są w zdecydowanej większości w budynkach szkół w granicach danego mpzp, w godzinach popołudniowych.

Z każdego spotkania dostępne jest nagranie audio. Jest ono przekazywane zainteresowanym instytucjom, jednostkom, stowarzyszeniom czy mieszkańcom danego terenu pocztą elektroniczną lub udostępniany po uprzednim zgłoszeniu do Biura Prezydenta UMP (Plac Kolegiacki 17, 61-841 Poznań lub mail: pd@um.poznan.pl).


Konsultacje społ. dot. mpzp prowadzone są dwuetapowo:

· I etap konsultacji społecznych - celem spotkania zespołu projektowego Miejskiej Pracowni Urbanistycznej z zainteresowanymi mieszkańcami jest omówienie uwarunkowań i założeń do projektu planu, wynikających ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania, oraz zebranie sugestii dot. ww. obszaru - na tym etapie nie ma konkretnej propozycji projektu, zbierane są pomysły mieszkańców i przedstawione są granice mpzp oraz założenia studium, w ramach których mogą być one realizowane.

I etap konsultacji polega na zbieraniu uwag i sugestii mieszkańców odnośnie prezentowanego obszaru. Na tych konsultacjach projektanci z MPU przedstawiają jedynie obecny stan zagospodarowania terenu, oczekując na inicjatywę mieszkańców, co do sposobu jego zagospodarowania - nie ma żadnych gotowych planów ani "wizji" w tym zakresie. Etap ten jest ważny, gdyż pozwala zainteresowanym aktywnie włączyć się w plan już na etapie opracowywania.

· II etap konsultacji społecznych - celem spotkania zespołu projektowego Miejskiej Pracowni Urbanistycznej z zainteresowanymi mieszkańcami jest omówienie koncepcji projektu planu oraz zebranie opinii w tej sprawie - na tym etapie mieszkańcom zostaje przedstawiony konkretny już projekt planu. MPU zazwyczaj przedstawia rozwiązania planistyczne w oparciu przeprowadzone analizy środowiskowe i efekty uzgodnień z poszczególnymi jednostkami miejskimi, typu: Miejski Konserwator Zabytków, Powiatowy Inspektorat Sanitarny, Miejska Komisja Urbanistyczno - Architektoniczna, itp.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej