Salon muzyczny - Chopin na Śródce 2010

Salon muzyczny - Chopin na Śródce 2010

28 kwietnia 2010 r. w środę o godz. 19.30 na Moście Biskupa Jordana, w ramach Salonu Muzycznego na Trakcie Królewsko-Cesarskim z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, rozpoczął się niecodzienny spektakl łączący muzykę Fryderyka Chopina z tańcem, poezją i projekcjami filmowymi. Przedstawienie zrealizowano w ramach Miejskiego Programu Rewitalizacji dla m. Poznania.

Mazurki, etiudy, walce, polonezy, preludia... wykonywane przez profesjonalnych muzyków w wersjach oryginalnych, różnorodnych aranżacjach instrumentalnych i przetworzeniach elektronicznych, realizowane były w ruchu i przestrzeni przez młodych tancerzy - solistów i zespoły taneczne w najrozmaitszych stylach i technikach tańca: od klasyki i tańców narodowych, poprzez taniec ekspresjonistyczny, modern aż po hip - hop.

Roztańczona na moście muzyka naszego wielkiego kompozytora zaiskrzyła dynamicznie wieloma barwami, zaciekawiła zmieniającymi się jak w kalejdoskopie nastrojami, zanurzyła nas w tajemniczej poświacie wody, porwała nowym, elektronicznym brzmieniem i uspokajała fortepianową kantyleną. Most na Śródce stał się platformą spotkania romantycznej, XIX-wiecznej muzyki ze współczesnością.

Wystąpili:

Ewa Rubinowska - fortepian, improwizacja

Ksawery Wójciński - kontrabas, improwizacja

Tadeusz Sudnik - live electronics

Zespół Akordeonowy złożony z uczniów i studentów poznańskich szkół muzycznych /opieka artystyczna - Teresa Kaszuba/

Zespół Plastyki Ruchu /kierownik artystyczny - Teresa Nowak/

Zespół Folklorystyczny "Wielkopolanie' /kierownik artystyczny - Leszek Rembowski/

Poznańska Formacja Hip Hop "Yatey" /kierownik artystyczny - Kornelia Kowalska/

Uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej - Lipczyńskiej /dyrektor artystyczny - Mirosław Różalski/

Uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu i Studenci Akademii Muzycznej w Poznaniu

Młodzież z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego w Poznaniu

pomysł i reżyseria - Teresa Nowak

współpraca - Urząd Miasta Poznania, Rada Osiedla Ostrów Tumski - Śródka - Zawady

Koncert był efektem projektu "Chopin na pointach, obcasach i piętach", który powstał w 2009 roku w Poznaniu. Został zrealizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu "Fryderyk Chopin" (partnerzy: Centrum Kultury "Zamek", Poznańska Fundacja Artystyczna i Polska Sekcja ISME)

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej